Loader

Pożyczki hipoteczne - sprawdź, jak uzyskać pożyczkę gotówkową pod zastaw nieruchomości

Pożyczki hipoteczne często są mylnie utożsamiane z kredytem hipotecznym. Choć wspólną cechą tych produktów finansowych jest forma zabezpieczenia, to warto pamiętać o tym, że pożyczka hipoteczna udzielana jest na dowolny cel. Na czym dokładnie to polega? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe? Podpowiadamy. 

Pożyczka hipoteczna – jak działa?

Pożyczki hipoteczne cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Rozwiązanie to pozwala na szybkie pozyskanie dużej sumy pieniędzy, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel np. spłatę bieżących rachunków czy konsolidację innych zobowiązań. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do posiadaczy nieruchomości (mieszkania, domu), która stanowi zabezpieczenie zaciągniętej pożyczki. Osoby, które zechcą wnioskować o taką pożyczkę, muszą spełnić jeden, niezwykle istotny warunek – na nieruchomości nie może być ustanowiona hipoteka względem innego właściciela. Jeżeli chodzi o maksymalną kwotę finansowania, to zazwyczaj wynosi ona 60% wartości danej nieruchomości.

Pożyczka pod hipotekę a kredyt hipoteczny - różnice 

Podstawową różnicą pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym jest cel, na jaki mogą zostać przeznaczone uzyskane środki finansowe. W przypadku pożyczki pod hipotekę cel może być dowolny. Jeżeli chodzi o kredyt, to jest on zaciągany na cel związany z zakupem mieszkania, budową domu lub remontem posiadanej już nieruchomości. Warto tutaj wspomnieć o tym, że kredyt hipoteczny udzielany jest wyłącznie przez banki, natomiast pożyczka hipoteczna jest produktem finansowym dostępnym w ofercie także innych instytucji finansowych. Jedną z nich jest PFP HERMES oferująca atrakcyjne i przejrzyste warunki umowy pożyczki pod zastaw nieruchomości. 

Jakie jest oprocentowanie pożyczki pod hipotekę? Aktualnie wynosi ono 7,2% w skali roku. Na całkowite koszty pożyczki hipotecznej składają się prowizja - ustalana indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, zależna między innymi od kwoty pożyczki oraz lokalizacji nieruchomości, a także taksa notarialna czy koszty pośrednictwa finansowego.

Pożyczka hipoteczna - na jakich warunkach jest przyznawana?

Pożyczka pod hipotekę, dostępna w ofercie HERMES skierowana jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, które posiadają nieruchomość zlokalizowaną w miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. Z oferty skorzystać mogą przedsiębiorcy bez zdolności kredytowej, które posiadają negatywne wpisy w bazach BIK, BIG czy KRD oraz zaległości w ZUS i US. Co więcej, również zajęcie rachunku bankowego przez komornika nie przekreśla szansy wnioskodawcy na dodatkowe finansowanie. W tej sytuacji warunkiem jest spłata zajęcia komorniczego z uzyskanej pożyczki hipotecznej. 
Jeżeli chodzi o wymagane dokumenty i formalności, to niezbędne w tej sytuacji będą między innymi ważny dowód tożsamości, numer NIP, numer księgi wieczystej oraz zdjęcia nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie pożyczki. 

Jak wziąć pożyczkę pod hipotekę?

Proces wnioskowania o pożyczkę hipoteczną przez internet składa się z kilku prostych etapów, bez zbędnych formalności i osobistej wizyty w placówce firmy. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o pożyczkę znajdujący się na oficjalnej stronie internetowej HERMES, dołączając do niego numer księgi wieczystej oraz zdjęcia nieruchomości. Wstępną decyzję otrzymasz już po 12 godzinach od wysłania wniosku. Po zaakceptowaniu warunków oraz podpisaniu umowy, środki zostaną wypłacone na rachunek bankowy pożyczkobiorcy. 

Elastyczne warunki spłaty to kolejna zaleta pożyczki hipotecznej od PFP HERMES. Pożyczka pozabankowa udzielana jest na rok lub dwa lata, z gwarancją możliwości wielokrotnego przedłużenia terminu jej spłaty. Z opcji przedłużenia umowy skorzystać mogą wyłącznie ci pożyczkobiorcy, którzy w terminie spłacają miesięczne raty zaciągniętego zobowiązania oraz mają nadpłaconą określoną część kapitału pożyczki.